fbpx

Význam predinvestičných analýz a Due Diligence

Real Estate

Význam predinvestičných analýz a Due Diligence

V tomto článku vysvetlíme opodstatnenosti analýz a prieskumov (due-diligece) ako pre inštitucionálnych, tak pre individuálnych investorov.

Prečo veľkí investori míňajú nemalú sumu kapitálu na vyhodnotenie a analýzy potenciálnych investícií od nezávislých prieskumných firiem? 
A najmä – prečo by si mali individuálni investori zobrať príklad na to ako znížiť riziko devalvácie investície.

Určite ako investor alebo nádejný investor ste zachytili záplavy v populárnej destinácií investorov – v Dubaji (‘Apocalyptic’ Dubai floods shake picture-perfect city – Zdroj: BBC).
Hoci prívalové dažde je ťažké predpovedať v horizonte najbližších rokov, sú lokality, ktoré trpia väčšími výkyvmi počasia, čo má vplyv aj na prípadné investície. Radi by sme túto udalosť použili ako dobrý príklad opodstatnenosti nezávislých prieskumov a analýz v pred-akvizičnom plánovaní.

Vis maior je ťažké predpovedať. Cieľom investora a zároveň úlohou nezávislej poradenskej spoločnosti poskytujúcej analýzy, je takéto riziká znížiť, alebo minimálne ich dopady minimalizovať.

Z našej skúsenosti – nakoľko vychádzame praxou z poradenských spoločností venujúcim sa due-diligence, prieskumom, investičným a dátovým analýzam – považujeme tieto služby za jedny z najlepšie investovaných nepriamych nákladov na akvizičnú činnosť investorov.

Prax inštitucionálnych investorov

Veľké investičné domy, penzijné a investičné fondy, developeri (pre ktorých sme investičné analýzy vypracúvali) akými sú: Brookfield CapitalBlackStoneAbu Dhabí Investment Authority (ADIA)Mapletree CapitalEQT ExeterCatella, ale aj nám známejšie AXAAllianzErste GroupKBC a.i. – využívajú služby profesionálnych poradenských firiem za účelom nadobudnutia čo najväčšieho množstva relevantných poznatkov o cieľovej destinácií. Toto penzum informácií následne investičné komisie vyhodnocujú a rozhodujú, ktorým smerom bude kapitál investovaný.

Škála informácií, ktorú jednotliví aktéri investičného a developerského procesu využívajú, je samozrejme pomerne široká. Inštitucionálni investori preferujú makro-ekonomickejší pohľad na jednotlivé aktíva. Developeri, asset manageri a menší investori zas idú viac do hĺbky dát a potrebujú čo najviac informácií ohľadom mikro-lokality projektov.
Do súboru informácií v neposlednom rade patria aj dáta (štatistiky, kvantitatívne a kvalitatívne ukazovatele) ale aj matematické predikcie. Či už ide o efektivitu projektu z architektonického pohľadu, alebo o možnosti aktívneho zisku z projektu prostredníctvom investičnej matematiky a projekcie.

Čo ďalej?

Menší investori a fyzické osoby, postupujúci svoj kapitál investíciou do nehnuteľností musia o to viac kalkulovať nielen o súčasnom stave, ale predikovať s čo najväčšou presnosťou stav budúci (zodpovedať otázky “čo keď” ale aj stratégie investičných cieľov “predám o 5 rokov nehnuteľnosť? Za koľko?”).

Službu investičných analýz svojim klientom ponúkame a odporúčame aj my. Každá investícia je špecifická a nakoľko investujete nemalú sumu peňazí, investičný zámer si zaslúži byť podporený.

Záverom

Na záver si dovolíme náš investičný názor. Hoci nepovažujeme Dubaj za zlý krok – stále je to “trendy” mesto, saturácia trhu už dosahuje svoje limity (najmä ak berieme do úvahy rastúcu konkurenciu okolitých sultanátov a emirátov, ktoré v budúcnosti môžu ale aj nemusia ponúknuť investorovi viac). Z nášho pohľadu je investícia do nájomných investičných apartmánov v UK ale aj v Kontinentálnej Európe o niečo zaujímavejšia voľba.

Mám záujem

VIVA Newsletter

Prihláste sa k odberu aktuálnych investičných príležitostí.

© 2022-2025 – Vilimek & Vagner. All rights reserved. Powered by Birdline