Maurícius: Politika, politický systém a voľby 2024
V nedeľu 10. novembra Maurícijčania volili svojich zástupcov do parlamentu na nasledujúcich 5 rokov. Voľby na Mauríciu sú považované za slobodné a rovné – atribúty primerané pre krajinu, ktorá sa v Indexe demokracie pre rok 2023 umiestnila na 20. mieste s indexom 8.14. Ten ju podľa štandardov The Economist Intelligence Unit (EIU) radí medzi plné demokracie, ktorých je na svete iba 8 percent.
Politický systém
Maurícius je považovaný za najstabilnejšiu demokraciu medzi africkými krajinami. Rozdelenie legislatívnej, súdnej a výkonnej moci je zakotvené v ústave. Krajina sa radí medzi parlamentné demokracie formálne na čele s prezidentom, ktorý je zvolený na 5 ročné funkčné obdobie jednoduchou väčšinou poslancami v jednokomorovom parlamente na návrh premiéra. Prezident má reprezentatívnu funkciu, krajinu vedie premiér.
Strana alebo aliancia, ktorá získa nadpolovičnú väčšinu kresiel v parlamente získa tiež post premiéra.
Parlament pozostáva zo 70 kresiel, 62 kresiel sa volí v priamych voľbách, 8 môže nominovať Volebná kontrolná komisia po voľbách, aby sa vyrovnala nerovnováha v zastúpení náboženstiev a etník parlamente. Nominanti sú vyberaní zo strán, ktoré získali najmenej hlasov. Volebná účasť je vysoká a pravidelne presahuje 75 percent.
Voľby v novembri 2024 a výsledok
V aktuálnych voľbách prešla na nasledujúce 5-ročné funkčné obdobie moc z rúk predsedu Aliancie Lepep, Pravinda Jungnautha, na opozičného lídra Navinchandru Ramgoolama (na obrázku), ktorý stojí na čele Aliancie za zmenu.
Ramgoolam sa stal premiérom po štvrtý krát (1995-2000, 2005-2010, 2010-2014). Obaja politici sú potomkovia rodín, ktoré dominujú ostrovnej politickej scéne vyše pol storočia. Ramgoolamov otec priviedol krajinu ku nezávislosti v roku 1968 a je považovaný za “otca zakladateľa“.
Jugnauthova koalícia v októbri oslávila získanie zvrchovanosti nad Čagoskými ostrovmi po tom, čo Britská vláda súhlasila s ich odovzdaním Mauríciu. Vďaka tomuto úspechu očakávala ľahké víťazstvo vo voľbách, avšak tento významný míľnik bol zakrátko zatienený škandálom s odpočúvaním vysokopostavených politikov, zahraničných diplomatov a novinárov, ktorý prenikol na verejnosť v polovici októbra. Nahrávky rozhovorov boli zverejnené na sociálnych sieťach. Koalícia si následne poškodila rozhodnutím zablokovať sociálne média až do volieb, čo vyvolalo veľkú nevôľu a rozhorčenie opozície aj samotných obyvateľov.
V kampani oba tábory sľubovali voličom zlepšenie situácie bežných obyvateľov ostrova, kde napriek dobrej ekonomickej situácii rastú životné náklady aj korupcia.
Volebný program Aliancie Lepep na čele s už bývalým premiérom Jugnauthom stál na sľuboch zvýšiť minimálne mzdy a dôchodky a znížiť DPH na vybrané tovary. Zdrojom mali byť platby z Veľkej Británie za to, že si kráľovstvo ponechá vojenskú základňu Diego Garcia, ktorú využíva spolu so Spojenými štátmi.
Ramgoolamova Aliancia za zmenu sľubovala vytvorenie fondu na podporu rodín v ťažkých situáciách, bezplatnú verejnú dopravu, zvýšenie dôchodkov, zníženie cien palív, vyriešenie korupcie a posilnenie zelenej ekonomiky.
Aliancia za zmenu vo voľbách 2024 získala 60 zo 62 kresiel v parlamente a Ramgoolam bol 12. novembra vymenovaný za premiéra.
Máte záujem o kúpu nehnuteľnosti na Mauríciu a neviete sa rozhodnúť, ktorá nehnuteľnosť je pre Vás tá pravá?
Napíšte nám.
Zdroje:
https://aceproject.org/epic-en/CDCountry?set_language=en&topic=ES&country=MU
https://data.ipu.org/parliament/MU/MU-LC01
https://www.electionguide.org/countries/id/138
https://freedomhouse.org/country/mauritius
https://www.reuters.com/article/world/mauritius-prime-minister-navinchandra-ramgoolam-idUSKBN0H60JV/